Read Kültür Üzerine Düşünceler by Hasan Âli Yücel Free Online


Ebook Kültür Üzerine Düşünceler by Hasan Âli Yücel read! Book Title: Kültür Üzerine Düşünceler
The author of the book: Hasan Âli Yücel
Edition: Türkiye iş bankası kültür yayınları
Date of issue: 1974
Loaded: 1242 times
Reader ratings: 5.4
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 6.16 MB
City - Country: No data

Read full description of the books:Hasan Âli Yücel'in 1952 ila 1957 yılları arasında cumhuriyet gazetesi'nde yayınlanan köşeyazılarından yapılan seçki. İş Bankası Kültür Yayınları Edebiyat Dizisi'nden 35 sıra numarasıyla yayınlanan bu eser ilk baskısını 1974 yılında yapmıştır.

Arka Kapak Yazısı:
26 Ağustos 1924'te kurulan Türkiye İş Bankası ellinci altın yılını kutluyor. Türkiye İş Bankası'nın sayısız kuruluşlarından biri olan Kültür Yayınlarımız bu mutlu yıldönümünde yayınladığı eserlerle her zaman olduğu gibi Türk kültürüne katkıda bulunmaktan kıvanç duymaktadır.


Download Kültür Üzerine Düşünceler PDF Kültür Üzerine Düşünceler PDF
Download Kültür Üzerine Düşünceler ERUB Kültür Üzerine Düşünceler PDF
Download Kültür Üzerine Düşünceler DOC Kültür Üzerine Düşünceler PDF
Download Kültür Üzerine Düşünceler TXT Kültür Üzerine Düşünceler PDFRead information about the author

Ebook Kültür Üzerine Düşünceler read Online! Hasan Ali Yücel 16 Aralık 1897'de İstanbul'da doğdu. Aslen Göreleli olan babası; Ertuğrul Fırkateyni'nin kaptanı olan Amiral Osman Bey'in oğlu Ali Rıza Bey'dir, annesi Neyire Hanım ve eşi Gülsüm Refika Hanım'dır. Eğitim yaşamını sırasıyla Mekteb-i Osmani, Vefa idadisi, Cağaloğlu Darülmuallimin-i Âli'ye (Yüksek Öğretmen Okulu) okullarında sürdürdü. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nü bitirdi ve 19 Aralık 1922'de öğretmenliğe başladı. 12 Temmuz 1932 tarihinde Türk Dili Tetkik Cemiyeti'nin (Türk Dil Kurumu) kurulmasıyla Hasan Âli Yücel etimoloji kolu başkanlığına getirildi. 1934 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nden, İzmir Milletvekili olarak Meclise girdi

Hasan Âli Yücel'in bakanlık döneminin MEB'deki en parlak dönemlerden birisi olduğu iddia edilir. 28 Aralık 1938'de Hasan Âli Yücel, 2. Celal Bayar hükümetinde Milli Eğitim Bakanlığı'na getirildi. Üniversite reformu (Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nin kurulması, Yüksek Mühendis Okulu'nun İTÜ'ye dönüştürülmesi ve Ankara Tıp Fakültesi'nin kurulması), Köy Enstitüleri'nin kurulması, Dünya klasiklerinin Türkçeye çevrilmesi ve ilk resmi ve telifli Türkçe ansiklopedi olan İnönü Ansiklopedisi'nin ön çalışmaları onun bakanlığı döneminde gerçekleşmiştir. Devlet Konservatuvarının kurulması (20 Mayıs 1940), Türkiye'nin UNESCO'ya girişi onun çabaları sonucunda olmuştur. Dört yıllık çabaları sonucunda 25 Haziran 1946'da Üniversiteler Yasası çıkartılır. "Bu yasayla, yüksek öğretim kurumlarının Bakanlıkla olan "sıkı bağı" önemli ölçüde gevşetilmiş, mevcut kuruluşlar yapısal bir bütünlüğe kavuşturulmuş, böylece üniversiteye organik bir karakter kazandırılmıştır. Bu yasanın getirdiği bir başka sonuç da, "dışarıdan gerilim" yerine "içeriden denetim"in getirilmiş olmasıdır. Ankara Üniversitesi de bu yasanın sonucu olarak kurulmuştur."

Oğlu şair Can Yücel, babası için "Ben Hayatta En Çok Babamı Sevdim" adlı şiirini yazmıştır.


Reviews of the Kültür Üzerine Düşünceler


ARTHUR

Very controversial Vpechalenija

STANLEY

The best ... And the most interesting, bright, fascinating ...

SOPHIA

Best in Books

OSCAR

Another one-time book

CHARLOTTE

Why do I need to specify a phone number?
Add a comment
Download EBOOK Kültür Üzerine Düşünceler by Hasan Âli Yücel Online free

PDF: kltr-zerine-dnceler.pdf Kültür Üzerine Düşünceler PDF
ERUB: kltr-zerine-dnceler.epub Kültür Üzerine Düşünceler ERUB
DOC: kltr-zerine-dnceler.doc Kültür Üzerine Düşünceler DOC
TXT: kltr-zerine-dnceler.txt Kültür Üzerine Düşünceler TXT